Computer Security Day: чому знання з кібербезпеки сьогодні потрібні всім

Щороку 30 листопада у світі відзначають Міжнародний день захисту інформації. Саме цього дня 1988 року в інтернеті зафіксовано першу потужну вірусну атаку – епідемію першого мережевого вірусу, який назвали “Хробак Морріса”. Після цієї атаки ІТ-фахівці замислилися над тим, як комплексно гарантувати інформаційну безпеку. Відтоді й віруси стали небезпечнішими, з’явилися інші загрози (хакерські атаки, зламання акаунтів звичайних користувачів, а також вразливість програмного забезпечення).

У 2017 році світ зіткнувся з новими кіберзагрозами, до яких виявилися не готовими ні звичайні користувачі, ні великі компанії та навіть держави. Хакерські атаки на українські обленерго у 2015–2016 роках, які були на той момент локальною проблемою нашої держави, у 2017-му перетворилися на глобальні загрози, які проявилися як вірусні атаки Petya.A, WannaCry, Bad Rabbit, збиток від яких – мільярди доларів. А наслідки спостерігали і телеглядачі та клієнти структур державного значення 27 червня, у день атаки Petya.A, і пасажири декількох аеропортів України 24 жовтня, у день атаки Bad Rabbit.

Віруси-вимагачі або Ransomware стали лише однією із проблем кібербезпеки цього року. Її доповнили поширення новинних фейків, атаки на користувачів соціальних мереж та сервісів онлайн-банків, фішинг та звичайні телефонні та смс-атаки.

Поряд із цим активне використання соціальних мереж та месенджерів, поширення цифрової комунікації, зміна поняття “приватність” у цифровому світі формують нові виклики і щодо компетенцій фахівця, і щодо їх підготовки. Адже помилка, пов’язана із незнанням правил кібербезпеки, може обернутися не лише втратою даних, але й фінансовими чи репутаційними збитками, відновити які буде дуже важко.

У таких умовах фахівці з безпеки вивчають, як протидіяти загрозам, як не допустити зламу мережі чи сайта. Проте навіть найнадійніший захист може “зламати” пересічний користувач, який зробив помилку, наприклад, відкрив зараженого листа чи зайшов на фішинговий сайт.

У наш час суспільний запит на знання з кібербезпеки особливо актуальний. Сьогодні як ніколи потрібно вчити користувачів і розуміти загрози, і вміти їм протистояти, і правильно діяти у критичних ситуаціях. Цього вчать студентів кафедри медіакомунікацій на курсі “Онлайн-безпека”. Також цей курс можуть вивчати всі студенти Українського Католицького Університету як міжфакультетську дисципліну вільного вибору. Попри актуальність знань з цифрової безпеки, сьогодні лише в УКУ такий курс викладають не в рамках навчальних планів інженерних та ІТ-спеціалізацій.

Що таке онлайн-безпека та захист інформації для всіх? Це вміння бачити загрози та уникати їх, розуміти, як в інтернеті ідентифікувати сайти, комп’ютери та користувачів та як організувати собі анонімне середовище для роботи. Приватність, захищений обмін даними та захист соціальних мереж – це тема, яка особливо актуальна для студентів спеціальності “Медіакомунікації”. А універсальні теми – це фінансова онлайн-безпека, організація безпечного середовища для мобільних пристроїв, антивіруси, резервне копіювання та додаткові інструменти захисту.

Захист інформації та кібербезпека – це не лише знання про загрози й уміння протистояти їм, захищати свої дані, це не тільки про віруси та хакерів. В епоху постправди, інформаційної війни та поширення фейків окремим напрямом онлайн-безпеки є знання про інструменти, які допоможуть виявити неправдивий та маніпулятивний контент. Медіаграмотність помножена на цифрову безпеку – це вміння не лише знайти першоджерело новини та перевірити, чи не є вона фейком. Це розуміння того, як працюють рекламні інструменти, що таке бульбашка фільтрів і чому пошукова система та соціальна мережа показують саме ці сайти, повідомлення чи рекламу.

Цифрова безпека – це ще й уміння буквально докопатися до правди, заради чого доводиться використовувати правильні додатки та сервіси.

Це все студенти-медіакомунікатори вивчають не лише на курсі “Онлайн-безпека”, а й на інших дисциплінах, майстер-класах та гостьових лекціях.

Онлайн-безпека та діти – це окрема проблема, що актуальна і для батьків, і для вчителів та й для психологів і правоохоронців. Хоча багато сервісів встановлюють вікові обмеження для реєстрації, діти давно навчилися їх обминати. Водночас зважаючи на вік та малий життєвий досвід, діти не вміють протистояти маніпуляціям чи онлайн-злочинам. Тому говорити про цифрову безпеку потрібно і з батьками, і з дітьми.

Кафедра медіакомунікацій активно веде таку просвітницьку діяльність: співпрацює зі школами міста Львова, зустрічається з батьками, учнями та вчителями, організовує майстер-класи та лекції з онлайн-безпеки.

Міжнародний день захисту інформації – це нагода задуматись: а чи знаєте ви, ваші колеги та рідні, як захистити свої акаунти, свої дані та свою інформацію, як не стати жертвою маніпуляцій та об’єктом атак вірусів та кіберзлочинців?

Стежте за оновленнями нашої Програми. Ми обіцяємо щось цікаве й корисне для вас.

Надія Баловсяк