Стажування у Візуальному архіві української діаспори Нью-Йорка

Провести понад 15 інтерв’ю та попрацювати чимало годин в архівах, поспілкуватись із режисерами-документалістами та жертводавцями УКУ, познайомитись із багатолітньою керівницею нью-йоркської станиці Пласту, долучитись до організації благодійного бенкету, відвідати телеканал FOX News, пройти практикум з операторського мистецтва – і все це за неповних три тижні! Cтудентки Магістерської програми з медіакомунікацій УКУ Ліза Панченко та Аліна Журбенко стажувались у Візуальному архіві української діаспори в Нью-Йорку, США.

Проект Візуального архіву – це спроба зберегти родинні історії українських діаспорян до того, як вони розчиняться в часі. Глобальна мета проекту – створити мультимедійний архів української діаспори США: фото, інтерв’ю, тексти та документи, що свідчитимуть про живу історію переселення наших співвітчизників за океан. Що змусило емігрувати і як зустріла нова Батьківщина; чому вони зберігають українську ідентичність та як підтримують зв’язки з Україною. Ці та інші питання студентки неодноразово порушували в інтерв’ю із представниками української діаспори. Матеріал, який записали дівчата в Нью-Йорку та Дженкінтауні, штат Пенсильванія, стане частиною мультимедійного проекту, присвяченого усній історії діаспори у США.

Напевне, однією із найяскравіших була розмова з Ярославою Рубель – надзвичайно енергійною, попри поважний вік (який Аліна та Ліза урочисто пообіцяли не розголошувати), пластункою. Упродовж багатьох років вона очолювала станицю Пласту в Нью-Йорку, а відтак видала 800-сторінкову енциклопедію – вичерпну історію Пласту як скаутської та патріотичної організації. Інтерв’ю із пані Ярославою надихнуло Лізу на створення документального фільму про Пласт в Америці, що стане її магістерським проектом. Дівчата познайомились із багатьма пластунами та переконались: Пластова організація по всьому світу – то на все життя.

Не викликають сумнівів тісні зв’язки діаспори США з Україною. Чільне місце у цій співпраці посідає підтримка Українського Католицького Університету. Ліза Панченко та Аліна Журбенко разом із Христиною Поворозник переконались у цьому, відвідавши щорічний благодійний бенкет за участі Президента УКУ, Владики Бориса Ґудзяка, а також Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун та багатьох активних представників діаспори. Серед них є і фундатори стипендій, і жертводавці на розвиток університету. Дівчата також долучились до організації цієї події, фільмуючи та проводячи короткі інтерв’ю із гостями бенкету.

Втім не роботою єдиною жили дівчата ці тижні. Нью-Йорк, місто мрії, візит до музею Метрополітан, бродвейський мюзикл, екскурсія телеканалом FOX News, подорож двома штатами та багато іншого зробило стажування в США незабутнім.

Проект Візуального архіву здійснюється у межах програми “Woroch-Project” від неурядової організації “American Counsil of Ukrainian Cultural Art and Science”. Магістерська програма з медіакомунікацій УКУ висловлює подяку очільниці ACUCAS Хризанні Ворох за підтримку проекту та сприяння його розвитку та за опіку над студентами-учасниками упродовж їхнього стажування.